Participating Communities (RHS 2002/03)

The following First Nations communities participated in the First Nations Regional Longitudinal Health Survey (RHS) 2002/03.

Alberta

  • Alexander First Nation
  • Driftpile First Nation
  • Kainai
  • Kapawe'no First Nation
  • Nakoda Bearspaw
  • Piikani First Nation
  • Siksika Nation
  • Sucker Creek First Nation
  • Swan River First Nation


British Columbia

  • Adams Lake Indian Band
  • Cambell River (We Wai Kum First Nation)
  • Canim Lake Indian Band
  • Columbia Lake Indian Band
  • Cowichan Tribes
  • Ehattesaht First Nation
  • Fort Nelson First Nation
  • Glen Vowell Indian Band
  • Gitlakdamix Village Government (New Aiyansh)
  • Gwa'sala-Nakwaxda'xw Nation
  • Heiltsuk Nation
  • Katzie First Nation
  • Kwadacha Band
  • Laxgalts'ap Village Government
  • Leq'a':mel First Nation
  • Malahat First Nation
  • Metlakatla Band
  • Mount Currie Band Council
  • Musqueam Indian Band
  • Nadleh Whuten Band (Nadleh Whuden)
  • Nanoose First Nation
  • Nee-Tahi-Buhn Band
  • N'Quat'qua Band
  • Okanagan Indian Band
  • Osoyoos Indian Band
  • Scowlitz First Nation
  • Seabird Island Band
  • Sechelt Indian Band
  • Skway First Nation
  • Sliammon
  • Soowahlie First Nation
  • Stone Indian Band (Yunesit'in)
  • Takla Lake First Nation
  • Tl'azt'en Nation (Tslasden)
  • Tsartlip First Nation
  • Tseshaht First Nation
  • Tzeachten First Nation
  • Westbank First Nation
  • Williams Lake Indian Band (Sugar Cane)


Manitoba*

  • Barren Lands
  • Bloodvein
  • Borkenhead Ojibway First Nations
  • Canupawakpa Dakota First Nation
  • Ebb and Flow
  • Fairford
  • Fisher River
  • Fort Alexander
  • Garden Hill First Nation
  • Grand Rapids First Nation
  • Hollow Water
  • Kinojeoshtegon First Nation
  • Little Black River
  • Long Plain
  • Mathias Colomb
  • Norway House First Nation
  • Opaskwayak Cree Nation
  • Pine Creek
  • Rolling River
  • Roseau River
  • Sayisi Dene First Nation
  • Sioux Valley Dakota Nation
  • Split Lake Cree, First Nation
  • St. Theresa Point
  • Waywayseecappo
  • Wuskwi Sipihk First Nation
  • York Factory First Nation


New Brunswick*

  • Big Cove
  • Eel Ground
  • Kingsclear
  • Madawaska Maliseet First Nation
  • Saint Mary's
  • Woodstock


Northwest Territories*

  • Dechi Laot'I First Nations
  • Deh Gah Gotie Dene Council
  • Deninu K'ue First Nation
  • Dog Rib Rae
  • Fort Good Hope
  • Gwitchia Gwich'in
  • Hay River Dene
  • Jean Marie River First Nation
  • Liidii Kue First Nation
  • Lutsel K'e Dene
  • Pehdzeh Ki First Nation
  • Tetlit Gwich'in
  • Tulita Dene
  • Wha Ti First Nation
  • Yellowknifes Fene First Nation


Nova Scotia/Newfoundland

  • Acadia
  • Afton (Paq'tnkek)
  • Annalopis Valley
  • Bear River
  • Chapel Island First Nation (Potlotek)
  • Eskasoni
  • Horton
  • Membertou
  • Miawpukek
  • Millbrook
  • Pictou Landing
  • Shubenacadie
  • Wagmatcook
  • Waycocomagh (We'koqma'q)


Ontario

  • Aundeck Omni Kaning First Nation
  • Bkejwanong Territory (Walpole Island)
  • Chippewas of Kettle and Stony Point
  • Chippewas of Mnjikaning First Nation
  • Chippewas of the Thames First Nations
  • Couchiching First Nation
  • Delaware FirstNation (Moravian of the Thames)
  • Eabametoong First Nation
  • Eagle Lake
  • Ginoogaming First Nation
  • Grassy Narrows First Nations
  • Kee-Way-Win
  • Lac Seul
  • Mohawks of the Bay of Quinte
  • Naotkamegwanning Anishinabe First Nation
  • Ojibways of Batchewana
  • Ojibways of Pic River First Nation
  • Oneida Nation of the Thames
  • Sachigo Lake
  • Sagamok Anishnawbek
  • Sandy Lake
  • Saugeen
  • Temagami First Nation
  • Six Nations (consists of 13 bands)
  • Wabigoon First Nation
  • Wahta Mohawks
  • Wasauksing First Nation
  • Whitefish Lake First Nation
  • Whitefish River


Québec

  • Betsiamites
  • Eagle Village - Kipawa
  • Essipit
  • Gesgapegiag
  • Kanesatake
  • Kawawachikamach
  • Kitigan Zibi
  • Lac Simon
  • Listuguj
  • Malécites de Viger
  • Manawan
  • Mashteuiatsh
  • Natashquan
  • Odanak
  • Opticiwan
  • Pakua Shipi
  • Pikogan
  • Timiskaming
  • Uashat Mak Mani-Utenam
  • Unamen Shipu
  • Wemotaci
  • Wendake
  • Wôlinak


Saskatchewan

  • Ahtahkakoop First Nation
  • Beardy's and Okemasis First Nation
  • Big River First Nation
  • Birch Narrows First Nation
  • Black Lake First Nation
  • Buffalo River Dene Nation
  • Canoe Lake First Nation
  • Carry The Kettle First Nation
  • Clearwater River Dene First Nation
  • Cote First Nation 366
  • Cowessess First Nation
  • Cumberland House Cree Nation
  • Day Star First Nation
  • English River First Nation
  • Fishing Lake First Nation
  • Flying Dust First Nation
  • Fond du Lac First Nation
  • Gordon First Nation
  • Hatchet Lake First Nation
  • Island Lake First Nation
  • James Smith First Nation
  • Kahkewistahaw First Nation
  • Kawacatoose First Nation
  • Keeseekoose First Nation
  • Key First Nation
  • La La Ronge First Nation
  • Little Black Bear First Nation
  • Little Pine First Nation
  • Makwa Sahgaiehcan First Nation
  • Mistiwasis First Nation
  • Montreal Lake First Nation
  • Moosomin First Nation
  • Mosquito-Grizzly Bear's Head First Nation
  • Muscowpetung First Nation
  • Muskeg Lake First Nation
  • Muskoday First Nation
  • Muskowekwan First Nation
  • Nekaneet First Nation
  • Ocean Man First Nation
  • Ochapowace First Nation
  • Okanese First Nation
  • One Arrow First Nation
  • Onion Lake First Nation
  • Pasqua First Nation #79
  • Peepeekisis First Nation
  • Pelican Lake First Nation
  • Peter Ballantyne Cree Nation
  • Pheasant Rump Nakota First Nation
  • Piapot First Nation
  • Poundmaker First Nation
  • Red Earth First Nation
  • Red Pheasant First Nation
  • Sakimay First Nation
  • Saulteaux First Nation
  • Shoal Lake of The Cree Nation
  • Star Blanket First Nation
  • Sturgeon Lake First Nation
  • Sweetgrass First Nation
  • Thunderchild First Nation
  • Wahpeton Dakota Nation
  • Waterhen Lake First Nation
  • Whitebear First Nation
  • Whitecap Dakota/Sioux First Nation
  • Witchekan Lake First Nation
  • Wood Mountain First Nation
  • Yellow Quill First Nation


Yukon

  • Kluane First Nation
  • Kwanlin Dun First Nation
  • Little Salmon Carmacks First Nation
  • Ross River Dena Council
  • Selkirk First Nation
  • Teslin Tlingit Council
  • Tr'ondëk Hwëch'in
  • Vuntut Gwitchin First Nation

 

*community names are those used in the 2002 Indian Register maintained by Indian and Northern Affairs Canada and may not be the communities' preferred names/spellings.